Spotkanie PKA – NCFMEA.

Na wrzesień br. zostało zaplanowane spotkanie władz Polskiej Komisji Akredytacyjnej z przedstawicielami amerykańskiej National Committee on Foreign Medical Education and Accreditation (NCFMEA).

Spotkanie jest konsekwencją ubiegłorocznej decyzji NCFMEA, na podstawie której standardy i procedury stosowane przez Polską Komisję Akredytacyjną w procesie akredytacji uczelni medycznych zostały uznane przez stronę amerykańską za porównywalne z ich odpowiednikami obowiązującymi w USA. Decyzja ta oznaczała, że polskie uczelnie medyczne mogą ubiegać się o uczestnictwo w programie William D. Ford Federal Direct Loan pozwalającym amerykańskim studentom ubiegać się o dofinansowanie studiów odbywających się w polskich uczelniach medycznych. Ustalono wówczas, że strona polska wiosną 2014 r. dostarczy dodatkowe informacje dotyczące wchłonięcia przez PKA Komisji Akredytacyjnej Akademickich Uczelni Medycznych.

Ponowna ocena zgodności procedur stosowanych przez Polską Komisję Akredytacyjną z wymaganiami NCFMEA, zgodnie z decyzją z 2013 r., jest planowana w roku 2017.