Z dniem 1 lipca br. Polska Komisja Akredytacyjna objęła prezydencję w Forum Zapewniania Jakości V4 na nadchodzącą kadencję. Polska przejęła przewodnictwo w grupie agencji Forum V4QA od Czech, wcześniej funkcję tę sprawowały również Węgry i Słowacja.
7 października 2021 r. w Budapeszcie agencje zapewniania jakości kształcenia w szkolnictwie wyższym z czterech krajów wchodzących w skład Grupy Wyszehradzkiej podpisały Memorandum ustanawiające Wyszehradzkie Forum Zapewnienia Jakości (Forum V4QA).
Forum zostało powołane przez węgierską MAB (Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság), Polską Komisję Akredytacyjną, czeską NAB (Národní akreditační úřad pro vysoké školstvi) i słowacką SAAVS (Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo). Nadrzędnym celem Forum jest zapewnienie regularnej wymiany doświadczeń w zakresie zapewniania jakości, ułatwienie rozwoju międzynarodowej sieci ekspertów oraz zainicjowanie wymiany personelu pomiędzy agencjami. Po niemalże trzech latach współpracy należy podkreślić, że inicjatywa ta okazała się bardzo korzystna z punktu widzenia wszystkich tworzących ją instytucji, szczególnie z uwagi na fakt, że Forum V4QA stało się platformą dla wielowątkowych dyskusji, dzielenia się eksperckimi doświadczeniami i wsparciem podczas zewnętrznych przeglądów poszczególnych agencji.
Jak wspomniał Robert Plaga – Przewodniczący czeskiej agencji NAB, przekazując oficjalnie przewodnictwo w grupie V4QA na ręce Przewodniczącego Polskiej Komisji Akredytacyjnej: Współpraca regionalna w zapewnianiu jakości w Europie Środkowej ma ogromne znaczenie ze względu na wspólne możliwości i wyzwania. Dzięki wspólnym działaniom możemy liczyć na wzajemne wsparcie i postęp w prowadzonych działaniach.
Przewodniczący PKA podkreślił, że reprezentowanie grupy V4QA jest dla Komisji zaszczytem, jednocześnie zapewniając, że wspólne cele i wartości będą skutecznie promowane w trosce o rozwijanie partnerstwa.
Polska Komisja Akredytacyjna w ramach objętej prezydencji planuje organizację spotkania przedstawicieli grupy w Polsce jesienią tego roku. Będzie to doskonała okazja do omówienia przyszłych inicjatyw, podzielenia się spostrzeżeniami i wzmocnienia wzajemnego wsparcia.